MENU

Evonik otevřel na Slovensku nový závod na výrobu udržitelných biosurfaktantů

Evonik otevřel na Slovensku nový závod na výrobu udržitelných biosurfaktantů
Závod Evoniku na výrobu biosurfaktantů ve Slovenské Ľupče

Německý koncern Evonik otevřel na Slovensku v květnu tohoto roku nový závod na výrobu rhamnolipidů. Byl postaven za třícifernou částku v milionech eur a je prvním na světě, kde se biosurfaktanty vyrábějí v průmyslovém měřítku. Rhamnolipidy jsou silné a udržitelné biosurfaktanty, které pohánějí zelenou transformaci v průmyslu čištění, kosmetiky a osobní péče a mají velký potenciál pro mnoho dalších aplikací.

Díky patentovanému fermentačnímu procesu výroby rhamnolipidů se Evonik ujal průkopnické role ve vývoji a výrobě biosurfaktantů v průmyslovém měřítku. Rhamnolipidy jsou vyráběny biotechnologickým procesem z obnovitelných surovin na bázi kukuřice. Výsledkem je silný, toxikologicky nezávadný, biologicky odbouratelný biosurfaktant. Rhamnolipidy jsou stále žádanější, protože představují udržitelnou alternativu k povrchově aktivním látkám na bázi fosilních surovin nebo tropických olejů.

Do roku 2030 chce Evonik investovat více než tři miliardy eur do produktů s pozitivními přínosy pro udržitelnost. Tato „řešení nové generace“ zahrnují rovněž i biosurfaktanty, které lze využít v různých průmyslových odvětvích. Společnost současně buduje technologickou platformu pro jejich výrobu a vývoj.

Evonik spojuje své biotechnologické kompetence v divizi Nutrition & Care. Divize Life Sciences nabízí inovativní biologická řešení orientovaná na udržitelnost pro průmysl péče a čištění, který se stále více orientuje na cykly přírodních materiálů. Tato řešení pomáhají uzavírat uhlíkové cykly, chránit biodiverzitu a zároveň udržovat vysokou funkčnost produktů. Kromě biosurfaktantů, divize Nutrition & Care nabízí také biotechnologicky vyrobené aktivní složky, roztoky pro buněčné kultury a léky na bázi nukleových kyselin.

Nový závod se nachází v závodě Evonik Fermas ve Slovenské Ľupči (Slovensko). Biotechnologické výrobní kapacity se zde budovaly desítky let. Místo bylo proto logickou volbou pro první zařízení na výrobu rhamnolipidů v průmyslovém měřítku.

www.evonik.com