MENU

To nejlepší z výzkumu: Festival Týden AV ČR odtajnil program

To nejlepší z výzkumu: Festival Týden AV ČR odtajnil program
Týden AV ČR na Ústavu chemických procesů

Program letošního festivalu Týden Akademie věd ČR je zveřejněn. Věda a výzkum ve všech podobách se letos představí od 6. do 12. listopadu na 22 místech po celé ČR v zhruba 400 různých akcích. Návštěvníci se můžou těšit například na odhalení tajemství výroby laboratorních přístrojů nebo science show spojenou s kvízem. Vstup na všechny události je zdarma, na některé je potřeba si místo rezervovat.

První listopadový týden ožije Česko vědou, která je dostupná každému. Desítky přednášek, workshopů, ale i her, filmů nebo kvízů představí nejnovější úspěchy vědců a vědkyň i aktuální trendy a posuny ve vědecké práci.

„Za festivalovými akcemi Týdne Akademie věd ČR většinou nemusíte nikam daleko jezdit, protože jsou rozeseté po celé republice, “ vyzdvihuje Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd ČR. „Těší mě, že ústavy jsou aktivní a nabízejí pestrý program i na více místech najednou, “ dodává předsedkyně. 

Hlavní dění festivalu se odehrává právě v ústavech AV ČR, které se fyzicky otevřou veřejnosti – např. prohlídkou budovy, laboratoří aj. Zároveň v nich lidé nakouknou vědcům pod ruce a můžou se zúčastnit mnoha akcí. Např. centrum TOPTEC Ústavu fyziky plazmatu AV ČR v Turnově nabízí zájemcům cestu do fascinujícího světa optiky a slibuje ukázky vývojových projektů a optických technologií, přednášky i sobotní vědecký koutek pro návštěvníky všech věkových kategorií.

V Praze se kromě ústavů otevře i sídlo AV ČR na Národní a zájemci se můžou tradičně těšit na sérii přednášek, které vycházejí z programů Strategie AV21, například Půda – jak o ni pečovat a jak dobře hospodařit aneb Bez půdy to nepůjde nebo Polární záře v láhvi. V budově se bude také promítat film Propojme se včera a po celou dobu, včetně víkendu, můžou zájemci navštívit výstavu Nová vlast Československo.

Umělá inteligence v hledáčku

Jedním z témat Týdne Akademie věd je stále častěji diskutovaná umělá inteligence. Festival ji pojme z mnoha úhlů – lidé se můžou zúčastnit např. panelové diskuze v pražském kině Přítomnost nebo zajít na přednášku. Svůj program zaměřený na tuto problematiku si připravila také řada vysokých škol.

Do programu festivalu se kromě pracovišť AV ČR a vysokých škol zapojily i výzkumné ústavy.

Vstup na všechny akce je zdarma, některé vyžadují předchozí rezervaci. Více informací a také možnost vyhledávání v programu naleznete na webu www.tydenavcr.cz.