Investice ve výši stovek milionů korun, rozšiřování výroby, nábor nových zaměstnanců, nebo roční odměny pracovníkům přesahující celkově 100 milionů korun. To je obrázek státem vlastněné Explosie v posledních pěti letech. Jak je možné, že se z podniku na hranici krachu stala stabilní společnost s rekordními zisky? Je to hodně o lidech.
Jsou jako tři mušketýři z Dumasových románů, vystupují společně, jeden na druhého se mohou spolehnout a táhnou za jeden provaz. Neradi veřejně vystupují, protože se chtějí soustředit především na řízení společnosti. K pětiletému výročí znovuzrození Explosie se ale rozhodli veřejně bilancovat. Předseda představenstva Radomír Krejča, místopředseda Pavel Mareček a člen představenstva a současně generální ředitel Kamil Dudek. Právě oni vedou Explosii v posledních pěti letech, k tomu se obklopili kolegy a zaměstnanci, kteří s firmou žijí a věří v její budoucnost. Výsledkem je stabilní společnost s rekordními zisky. Pojďme se ale na příběh „nové“ Explosie podívat od začátku.
Současné vedení společnost definitivně převzalo na podzim roku 2019, ovšem ve velmi špatné kondici. Explosia sice měla roční obrat miliardu korun, ale zaměřovala se především na objem výroby, což ji dovedlo na pokraj krachu. „Musíme přiznat, že jsme se nenacházeli v jednoduché situaci. Museli jsme zatáhnout za záchrannou brzdu a provést zásadní kroky vedoucí k tomu, abychom společnost zachránili. Reálně opravdu hrozilo, že se některé provozy budou muset zavřít, Explosia tehdy bojovala o samotné přežití, “ připomíná složité časy místopředseda představenstva Pavel Mareček. Do hry vstoupila opaření, která si kladla za cíl Explosii uzdravit – narovnání obchodních smluv, které nebyly vždy výhodně nastavené, restrukturalizace, úspory a zaměření se na takové výrobkové skupiny, které jsou ziskové. Explosia si poradila i v pandemickém roce 2021, kdy zavedla mnohá opatření včetně PCR testů zaměstnanců, na které objednala specializovanou laboratoř. Díky testování a rychlému trasování se podařilo zaměstnance před větším šířením nákazy uchránit a až na menší organizační záležitosti nebyla výroba epidemií dotčena. „Byť nás testy jen ve druhé vlně pandemie stály více než dvě stě tisíc korun, vydaných peněz jsme nelitovali, protože zdraví a bezpečí našich zaměstnanců pro nás jsou na prvním místě“, uzavírá příběh Covidu-19 předseda představenstva Explosie Radomír Krejča. Již v pandemickém roce se ale dostavily první ekonomické úspěchy. I díky přístupu zaměstnanců, kteří svou poctivou prací pomáhají Explosii posouvat se dál, se na konci roku mohla firma pochlubit obratem 958 milionů korun a ziskem 85,3 milionů před zdaněním.
Právě v tomto období již společnost reagovala na zvyšující se zájem o bezdýmné prachy. „Větší zájem v dané době způsobila především vysoká poptávka v USA. K této vlně vyšších poptávek na civilním trhu se pak následně přidala zhoršená bezpečnostní situace v Evropě, což způsobilo navýšení poptávek i vojenského charakteru, “ vzpomíná člen představenstva a generální ředitel Explosie Kamil Dudek. Explosia reagovala zahájením příprav na navyšování kapacit výroby. Když trend velkého zájmu o energetické materiály akcelerovala válka na Ukrajině, bylo jasné, že plánované investice do navyšování kapacit výroby se promění v realitu.
V letech 2020 - 2022 šlo o investice ve výši kolem sta milionů korun ročně. „Explosia byla dlouhodobě z pohledu investic do výroby podhodnocena, říkali jsme si, že jestli chceme být konkurenceschopní, musíme modernizovat, “ vrací se k období dva roky nazpět Pavel Mareček. Poslední větší investicí za více než sto milionů byla výstavba nové výroby celospalitelných hnacích náplní, která je nyní jedním z hlavních zdrojů příjmů pardubického výrobce. Od roku 2023 se pak investice neustále navyšují, plán investic pro rok 2023 byl 208 milionů, pro rok 2024 již 320 milionů korun, v roce 2025 chce Explosia investovat 850 milionů a celkově do roku 2027 dvě miliardy korun. Přispět k navýšení výroby a tedy uspokojení velké poptávky po celospalitelných hnacích náplních má i dotace ve výši 10 milionů eur z Evropské komise, o kterou se Explosia ke konci roku 2023 úspěšně ucházela. „Zisk této dotace považujeme za velký úspěch, byť je pro náš rozvoj vhodnou, nikoliv však zásadní finanční injekcí, “ říká Kamil Dudek. Ale zpět do roku 2022 a ekonomickému růstu Explosie.
Spokojenost panovala s výsledkem hospodaření z rok 2022, který skončil na obratu 1,2 miliardy korun, a s rekordním ziskem ve výši 198 milionů korun před zdaněním. Takového zisku pardubický výrobce výbušnin v moderních dějinách své existence nikdy nedosáhl, ani se k němu nepřiblížil. Byť mohl být rok 2022 označován za vysoce nadprůměrný, ani on se neobešel bez komplikací. „Zmínit je potřeba složitá vyjednávání s dodavateli surovin, kde se jen stěží odhadovalo, jak velkým nárůstům cen bude Explosia čelit a následně také čelila. Dobré jméno společnosti a její úspěchy nenechaly chladnými ani konkurenci, a tak byla Explosia terčem mediálních tlaků, které si kladly za cíl minimálně narušit stabilitu této společnosti, “ upozorňuje Radomír Krejča. Zatímco v roce 2022 zůstala Explosia těsně pod hranicí 200 milionů zisku před zdaněním, v roce 2023 pokračovala v úspěšném trendu a navýšila ho na 284 milionů při obratu 1,42 miliardy. Rok 2024 posouvá odhadovaný zisk před zdaněním o několik úrovní výše, neboť by mohl atakovat hranici 600 milionů korun. „Část peněz vracíme zpět našim lidem například ve formě mimořádných odměn nebo výrazné roční odměny, ale zásadním plánem je použít takto vydělané finanční prostředky na realizované i plánované investice, abychom nebyli na nikom závislí a mohli využívat jen minimum úvěrových zdrojů, “ dodává k číslům Radomír Krejča.
Tak jako tři mušketýři mají svého kardinála Richelieu, i Explosii do cesty občas vstoupí někdo nepřející. V oblasti obranného průmyslu její jméno bývá často skloňované, neboť její znovuzrození představuje nebývalý počin. Úspěch s sebou přináší pozornost i různých zájmových skupin, kterým se snaží pardubický výrobce výbušnin opakovaně odolávat. Že nejde o práci jednoduchou, svědčí některé mediální výstupy, které bez předložení faktů nebo důkazů Explosii obviňují tu z nekvalitních produktů, jindy z nedodržování dodacích lhůt apod. Skutečností je, že reklamace se v posledních pěti letech počítají na nižší jednotky ročně a jejich počet má klesající tendenci, a Explosia není ve zpoždění s dodávkami ani u jedné z uzavřených smluv. Se svými obchodními partnery komunikuje otevřeně, napřímo a snaží se o co nejlepší obchodní vztahy tak, aby zajistila vlastní prosperitu a fungování v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.
Více informací:
https://chemagazin.cz/novinky/synthesia-a-explosia-uzavrely-memorandum-o-spolupraci
https://chemagazin.cz/novinky/pardubicka-explosie-hlasi-rekordni-zisk-a-velke-investice